Fotoğraf Evi
 
SERGİ GÜNCEL SERGİ ETKİNLİK
Enerjiyi Yaratanlar
Kolektif Yaratıcılığın Enerjik Kareleri
28 Kasım 2013
Sergi Güncel Sergi Etkinlik

“Enerjiyi Yaratanlar”
Kolektif Yaratıcılığın Enerjik Kareleri

Fabula, enerjiyi, kaynağını insanda bulan, yaşamın içinde her an yeniden üretililen toplumsal ilişkiler ağı olarak yorumluyor. Enerji, öğrenciler ve öğretmenler, doktorlar ve hastalar,  sokaklar ve kalabalıklar, makineler ve işçiler arasında durmaksızın yaratılmaktadır. Mekanlar, yapılar, kurumlar ve kent enerjinin suretleridir ancak. Onlar var eden ve yaşatan son derece karmaşık ve devingen olan yapısıyla insan enerjisi ağlarıdır.

Enerji, yaşamı biçimlendiren etkileşimler, karşılaşmalar ve buluşmalar içinde saklıdır. İşte “Enerjiyi Yaratanlar” sergisi bu anlara ve ağlara odaklanıyor.

“Enerjiyi Yaratanlar” sergisi bağımsız fotoğraf insiyatifi Fabula’ya dahil 11 fotoğrafçının bir arada yürüttükleri araştırma ve tartışmayı, bilimsel olarak sanat yapıtına dönüştürdükleri kolektif bir yaratıcılık sürecinin ürünü. Sergi, yaşamın damarlarında akan gücü görünür kılmaya çalışan fotoğraflardan ve bir video yerleştirmeden oluşuyor. Her kadrajın içinde, enerjiyi yaratan ilişki ağları yeniden örülüyor. Bununla birlikte, tüm fotoğraflar etkileşim içinde girdiklerinde, yeni anlam ilişkileri yaratıyorlar. Böylece enerjiyi üreten, yoğunlaştıran ve paylaşılabilir kılan bir görsel iletişim tecrübesi çıkıyor ortaya.

Fabula, bu sergide sadece görüntüler aracılığıyla değil, ürettiği dayanışma ağıyla da enerjiyi yaratanları görünür kılmayı, enerji akışına güç vermeyi seçti. Fotoğraf sanatını destekleyen MCT ve eğitimin en büyük destekçilerinden TEGV (Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı) arasında köprü olarak sanatın gücünü yaşamın gücüyle birleştirdi.


< Geri Dön
 
 
web tasarım